Zabawy integracyjne dla dzieci

Zabawy integracyjne dla dzieci

Zabawa jest elementem, który z pewnością zintegruje grupę dzieci. Dziecko będzie uczyło się przebywania w różnym środowisku, będzie spotykało różne dzieci. Zabawa w jeszcze większym stopniu wpłynie na wytworzenie się więzi pomiędzy dziećmi, a w szczególności kiedy będzie towarzyszyła temu otwarta atmosfera. Zabawy integracyjne z pewnością będą sprzyjały rozwojowy osobowości młodego człowieka oraz jego wyobraźni.

Zabawy integracyjne służą także temu, aby dziecko mogło pozbyć się nadmiaru nagromadzonej w sobie energii. Będzie mogło rozładować swoje napięcie, dzięki temu będzie mniej nerwowe. W zależności od tego jakie zabawy integracyjne wybierzemy to dziecko będzie rozwijało się na naprawdę różne sposoby. Przede wszystkim zabawa zaspokoi potrzebę jego aktywności. Dziecko będzie także czerpało wiele przyjemności. Istnieją różne zabawy integracyjne. Pierwszą z nich jest zabawa, która nosi nazwę. Tutaj uczestnicy gry chodzą po sali. Chodzenie jest swobodne. Prowadzący zajęcia będzie wydawał różne polecenia. Mogą to być na przykład polecenia dotyczące tego, aby uścisnąć jak największą liczbę dłoni. Można także zaprosić dzieci do tego, aby stanęły w kółeczku, złapały się za ręce i zrobiły falę. Wówczas dzieci będą miały ze sobą cały czas kontakt. Przełamią barierę i nie będą miały później oporów do tego, aby podejść do innego dziecka. Zabawy integracyjne mają właśnie taki cel główny. Inną ciekawą zabawą jest także podawanie przedmiotu. Dzieci są zwrócone do siebie twarzami i mają przekazywać sobie z rąk do rąk jakiś przedmiot. Jednak za każdym razem przedmiot jest przekazywany w taki sposób, aby miał on jakieś konkretne cechy, czyli był na przykład kujący czy też bardzo gorący. Inne zabawy integracyjne to na przykład chodzenie. Jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy zabawy swobodnie się przemieszczają, chodzą po sali. Musi być tutaj także osoba prowadząca, która będzie wydawała polecenia uczestnikom. Dzieci chodzą na przykład jakby były zmęczone, smutne, radosne. Wszystko będzie zależało od tego, co wymyśli dla nich prowadzący. Dzięki temu dzieci będą mogły nauczyć się przekazywania swoich emocji. Ciekawe zabawy integracyjne to także wyścigi konne. Dzieci siedzą na dywanie i słuchają relacji nauczyciela z wyścigów konnych.

Później wykonują gesty, które mówi nauczyciel. Jeśli nauczyciel mówi że konie właśnie startują to dzieci uderzają rękami o kolana, tak aby wydawać odgłosy przypominające start konia w wyścigach konnych. Dzieci bawią się przy tej grze naprawdę bardzo dobrze. Oczywiście im szybciej konie biegną tym więcej zabawy mają dzieci, bo mogą zrobić więcej hałasu. Można dzieciom także zaproponować zabawę w figurki To zabawa, która polega na tym, że dzieci dobierają się w pary i tańczą ze sobą w rytm muzyki. Kiedy muzyka ucichnie to wówczas dzieci muszą stanąć w bezruchu. Dobrze zorganizować także wycieczkę. Można poprosić dzieci, aby zabrały jakąś jedną rzecz ze sobą. Później dzieci będą musiały powiedzieć coś o sobie, wyjaśnić innym dlaczego wzięły akurat tą rzecz. To naprawdę bardzo dobra zabawa integracyjna.

Share:

Spodoba ci się również: