Trzeba umieć się zachować

Trzeba umieć się zachować

Niegdyś rodzice uczyli swoje dzieci już od małego zasad tak zwanego savoir vivre, czyli sztuki dobrego zachowania się w każdej sytuacji towarzyskiej. Niezwykle ważne było to, aby każdy młody człowiek potrafił się zachować wśród ludzi. Chłopcy potrafili otwierać swoim koleżankom drzwi i przepuszczać je w wejściu, a dziewczęta wiedziały na przykład jak układać naczynia i sztućce na stole. Savoir vivre towarzyszył im każdego dnia. Jest to określenie wywodzące się z języka francuskiego i oznacza nic innego jak właśnie umiejętność zachowania się. Osoba, która nie znała jego podstawowych zasad uznawana była po prostu za niewychowaną przez rodziców i niekulturalną, nie była więc mile widziana w towarzystwie.

W dzisiejszych czasach zasady savoir vivre odchodzą całkowicie do lamusa. Nikt nie uczy już dzieci, że to one powinny pierwsze mówić dzień dobry są siadom na klatce schodowej, czy pomagać starszym osobom, kiedy te noszą ciężkie rzeczy. Dużo dzieci w ogóle nie zna zasad dobrego wychowania, a winić można tylko i wyłącznie ich najbliższe otoczenie, czyli rodziców. Twierdzą oni, że brakuje im czasu na przekazywanie tego typu informacji, że dzieci mają dużo innej nauki i obowiązków. Jest to ogromny błąd, ponieważ umiejętności savoir vivre towarzyszą młodemu człowiekowi następnie przez całe jego życie, do starości. Niejednokrotnie jest on oceniany przez pryzmat właśnie umiejętności kulturalnego zachowania się pośród ludzi. Takie świadectwo niestety świadczy również o rodzicach i dziadkach. Daje ono opinię ludziom na temat całej rodziny.

Dzisiaj zasad savoir vivre uczą się na przykład dyplomaci na studiach, studiując protokół dyplomatyczny. Są to już jednak zasady bardzo szczegółowe, mówiące o tym, kto powinien siedzieć obok kogo na spotkaniu, kto pierwszy podaje komu dłoń na przywitanie, kiedy wolno się odezwać, a kiedy powinno się milczeć i tym podobne. To przykre, że jedynie na tak wysokim szczeblu ludzie zainteresowani są przecież podstawowymi zasadami savoir vivre. Jakże przyjemnie i miło byłoby, gdybyśmy wszyscy potrafili zachować się przy stole w odpowiedni sposób, nawet w trakcie rodzinnego obiadu, czy kolacji. Posiłek spędzony w taki sposób byłby na pewno dużo przyjemniejszy, od takiego, jaki zjada zwyczajna polska rodzina. Każdy przed nosem ma swoją komórkę, a w tle krzyczy do nas jeszcze telewizor. Zajęcia z savoir vivre powinny towarzyszyć młodym ludziom już od najmłodszych lat ich życia. Skoro rodzice nie potrafią i nie chcą ich już uczyć kultury, to warto by było zorganizować je już na poziomie szkoły podstawowej. Całe nasze społeczeństwo wyglądałoby i zachowywałoby się zupełnie inaczej, gdyby już od małego wpajano mu podstawowe zasady kultury przebywania wśród ludzi. Na pewno zaprocentowałoby to w przyszłości. Uczyć się zasad podstawowej kultury można przecież poprzez zabawę i odgrywanie scenek, co podoba się dzieciom. Nie trzeba ich zmuszać do czytania protokołu dyplomatycznego, jak to miało miejsce niegdyś, przed wieloma latami. Taki sposób nauczania faktycznie mógł zniechęcić wiele osób.

Share:

Spodoba ci się również: