Spotkanie w restauracji a opłata za rachunek.

Spotkanie w restauracji a opłata za rachunek.

Kolejne ważne spotkanie w restauracji. To ma być idealny obiad w jednej z najbardziej popularnych restauracji w mieście. Zaczęliśmy się zastanawiać – kto tak właściwie ma opłacać ten rachunek za zamówiony posiłek? Reguła słów naszej babci zawsze ciągle tak samo brzmi – opłata ma być dla tej osoby, która będzie zapraszać. Inne normy naszego zachowania i w życiu codziennym są tak samo podobne a także jest to wynik logicznego myślenia. Można kogoś zapraszać, jednak najpierw należy zdać sobie sprawę z tego czy dyspozycja naszej kwoty będzie umożliwiać opłatę za cały ewentualny obiad w restauracji, kolację lub zwyczajny lunch.

Istnieją jednak inne reguły co do opłat. Zdarzyć się mogą różne wyjątki od tej zasady. W tym artykule należy się przypatrzyć tym kilku znanym z naszego życia i z codziennej autopsji.

Zdarzyć się może, że będzie to sytuacja w celach służbowych. Profesjonalne spotkanie biznesowe. Zapraszać w tym przypadku będzie kierownik, dyrektor lub prezes spółki swojego klienta lub pracownika. Tak przypadek będzie mieć jasny określony punkt. Osoba na wysokim stanowisku (prezes lub dyrektor) ma za zadanie odpowiadać za opłatę kosztów posiłku – obiadu, kolacji lub lanchu w restauracji. Nie ma tu żadnego znaczenia czy kierownik to Pan prezes lub Pani prezes.

Pan lub potocznie mówią facet gwarantuję może zapraszać kobietę na obiad lub jakiś inny ciepły posiłek w restauracji. To klasyczny i najczęściej spotykana sytuacja w życiu codziennym. Zawsze zapraszać będzie płeć męska tą piękną płeć a nie odwrotnie na kolację, obiad lub lunch nie odwrotnie. Odpowiedź nie może być dla nikogo wielkim zaskoczeniem. Opłacać rachunek za wspólny posiłek – to rola mężczyzny. Jaka katastrofa będzie się dziać jeśli to facet nie będzie się decydować na zapłatę?

Okropna sytuacja oraz ogromny nietakt ze strony Pana. Pierwsza to niespełnienia roli prawdziwego kolokwialnie mówiąc faceta a druga to już reguła polskiej tradycji z pokolenia na pokolenia, która zawsze wyznaczać będzie regułę iż prawdziwy mężczyzna nigdy nie będzie umożliwiać zapłaty za swojego rachunek kobiecie.

Co raz częściej można się spotkać z sytuacją, że to dzisiejsza nowoczesna kobieta będzie zapraszać mężczyznę na wspólny posiłek do restauracji. Kiedyś to było nie do pomyślenia. Jednak tym razem co raz częściej da się to zauważyć w polskich restauracjach. Nowoczesność kobiet czasem już nie zna żadnych granic. Każdy może być jednak przygotowany na tą sytuację. Warto i w zasadzie należy poinformować o tym gospodarza, że inicjatywa zaproszenia i rola opłat spoczywać będzie na ,,barkach kobiety”. To doskonała alternatywa. Kelner z taką wiedzą dokonać może odpowiedniego pytania dotyczącego opłat za rachunek za przykładowy lunch, obiad lub romantyczną kolację przy świecach.

Zasady są dość proste i ukazać się nam mogą w prostym stopniu – osoba, która ma zaproszenie musi z reguły czekać na opłatę na wspólny posiłek. Tak to ogólnie można przyjmować w czasie wspólnego obiadu, kolacji, lunchu w restauracji.

Share:

Spodoba ci się również: