Edukacja przez zabawę

Edukacja przez zabawę

Rodzice wybierając przedszkole lub żłobek dla dziecka powinni do tego przywiązać bardzo dużą uwagę. Przede wszystkim w przedszkolu najważniejsza jest edukacja przez zabawę. Dziecko w pierwszych latach swojego życia chce cały czas się bawić. Nie potrafi skupić się na nauce. Jeśli przedszkolanki nie będą potrafiły zorganizować czasu dzieciom to wówczas dziecko będzie miało problem w przyszłości z nauką.

Program dydaktyczny musi być dopasowany do dzieci. Edukacja przez zabawę to przede wszystkim radosne oraz atrakcyjne spędzanie czasu dla dziecka. Wiedza jest przemycana w taki sposób, że dziecko nawet nie jest świadome tego, że się uczy w danym momencie. Dzięki temu dziecko spędzi ciekawie czas, a także będzie dobrze przygotowane do przyszłej nauki w szkole. Jeśli chodzi o edukacja przez zabawę to oczywiście warto tutaj wspomnieć o metodzie profesora Bronisława Rocławskiego. Tutaj skupiono się przede wszystkim na nauce literek. Jest to metoda bardzo atrakcyjna oraz różnorodna. Wiadomo bowiem, że dziecko bardzo szybko się nudzi. Cały czas coś musi się zmieniać, bo inaczej na pewno się ono nie skupi. Nauka literek tą metodą może odbywać się już od trzeciego roku życia. Warto o tym pamiętać, bo edukacja przez zabawę może odbywać się także w domu, a nie tylko w przedszkolu. Warto wiedzieć, że tutaj skraca się czas opanowania płynnego pisania i czytania na rzecz przygotowania nauki do czytania i pisania. To świadomy wybór. Im dłużej dziecko będzie bowiem miało kontakt z literkami tym później będzie mu łatwiej się nauczyć czytać, zajmie mu to mniej czasu. Takie zajęcia na pewno będą dziecku bardzo przydatne. Zamienią się one także w bardzo ciekawą przygodę, do której dziecko będzie chciało przystąpić i w której będzie chciało uczestniczyć. Edukacja przez zabawę to także rozwój poprzez ruch. Można tutaj podnieść świadomość ciała dziecka oraz usprawnić je ruchowo. Oprócz tego poprzez zabawy ruchowe dziecko będzie miało znacznie większą świadomość przestrzeni w której przebywa oraz będzie wiedziało jak może w niej działać. Jeśli chodzi o edukacja przez zabawę i matematykę to wiele przedszkoli stosuje tutaj metodę liczenia z misiem. Dzieci podczas zabaw dydaktycznych będą zdobywały wiedzę oraz umiejętności, które pomogą mu w mierzeniu długości, ważeniu, liczeniu. Będą umiały robić to za pomocą palców, przedmiotów do liczenia.

Będą także umiały, w późniejszym czasie, dokonać jakiś obliczeń także w pamięci. Edukacja przez zabawę sprawi także, że będą potrafiły zapisywać różne działania matematyczne. Jednak to oczywiście z czasem. Edukacja przez zabawę może odbywać się także za pośrednictwem zajęć plastycznych. Jeśli obudzimy w dziecku zainteresowanie sztuką to mamy połowę sukcesu. Można organizować jakieś zajęcia plastyczne, ceramiczne, zapisać dziecko na rytmikę, na grę na instrumentach, na zajęcia taneczne. Dziecko nie tylko w sposób ciekawy spędzi czas, będzie bardziej wrażliwe, ale być może odkryje także swoją pasję, która będzie towarzyszyła mu do końca życia. Oprócz tego dziecko zapozna się w jakiś sposób z występami publicznymi oraz będzie umiało samo się zaprezentować.

Share:

Spodoba ci się również: